Instrukcje kodowania Asus Crosshair

Asus Crosshair to profesjonalny zestaw kodów do gier, opracowany przez firmę Asus. Jest to zestaw złożony z wielu instrukcji opisujących, jak skonfigurować komputer do gry na najwyższym poziomie. Instrukcje te obejmują wszystko od podstawowych ustawień sprzętu, przez zaawansowane opcje wydajności, aż po metody oceny wydajności. Instrukcje są szczegółowe i łatwe w użyciu, a ich celem jest pomóc użytkownikom uzyskać jak najlepszy wynik z ich gier. Dodatkowo, instrukcje te są zaprojektowane tak, aby zapewnić niezawodność i stabilność systemu, co pozwala na bezpieczne i wydajne granie.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcje kodowania Asus Crosshair

Oferujemy Tobie Instrukcja Posiadacza dla ASUS CROSSHAIR_III_FORMULA: plik PDF 12. 81 Mb, 170 stron.

Na tej stronie możesz pobrać to Instrukcja Posiadacza i przeczytać w internecie. Będziesz także mieć możliwość zadania pytania o ASUS CROSSHAIR_III_FORMULA.

Pobierz ASUS CROSSHAIR_III_FORMULA Instrukcja Posiadacza

 Rozmiar pliku: 12. 81 Mb

Policz strony: 170 strońPolicz wyświetlenia: 1724 wyświetleńRodzaj pliku: Portable Document Format (PDF)

Przeczytaj w internecie ASUS CROSSHAIR_III_FORMULA Instrukcja Posiadacza

Ostatni wkład ASUS-a w asortyment płyt głównych przeznaczonych dla procesorów AMD Athlon 64 X2 Socket AM2 oparto na nowym chipsecie NVIDII - nForce 590 SLI. Układ nForce 590 SLI to najbardziej rozbudowany członek rodziny nForce 500. Udostępnia 46 linii transmisyjnych PCI Express, więc oferuje dwa złącza PCI Express x16 o pełnej przepustowości. Dla porównania w nForce 570 SLI, chociaż umożliwia pracę dwóch kart graficznych w trybie SLI, to jednak wówczas w wolniejszym trybie PCI Express x8.

nForce 570 od nForce 590 odróżnia także maksymalny zegar taktujący pamięci RAM. nForce 570 w tej kwestii ograniczony jest do obsługi modułów DDR2 667, podczas gdy nForce 590 może obsługiwać także moduły DDR2 800. W przypadku procesorów AMD nie ma to znaczenia, gdyż za obsługę pamięci odpowiada kontroler zintegrowany w procesorze.

Oba układy natywnie mogą obsłużyć dziesięć urządzeń USB 1. 1/2. 0, dwa urządzenia PATA i mają zintegrowane kontrolery dźwięku zgodne ze standardem Azalia (HD Audio).

Ostatnia różnica dzieląca obie konstrukcje to kontrolery sieciowe. nForce 570 SLI posiada jeden gigabitowy kontroler LAN, podczas gdy nForce 590 SLI udostępnia dwa. Oba układy obsługują sześć napędów Serial ATA 3, 0 Gb/s (w przypadku wersji AMD Edition) i pozwalają tworzyć macierze dyskowe RAID 0, 1, 0+1 oraz 5.

ASUS M2-Crosshair

Płytę otrzymujemy w dużym, kartonowym opakowaniu wyposażonym w plastikowy uchwyt. W środku mamy dwa mniejsze opakowania: plastikowe, z płytą główną i częścią akcesoriów oraz drugie, kartonowe, z resztą akcesoriów. Crosshair (lub M2-Crosshair, jak głosi nalepka na pudełku płyty) skierowana jest przede wszystkim do graczy, miłośników modyfikacji (przede wszystkim posiadaczy obudów z oknami) oraz zapalonych overclockerów. Czy rzeczywiście ma wszystko to, co każda z tych grup może oczekiwać? Zobaczmy!

ASUS Crosshair oparta jest na najnowszym chipsecie NVIDII dla procesorów AMD, nForce 590 SLI AMD Edition. Płyta obsługuje wszystkie procesory AMD Athlon 64, FX, X2 oraz procesory Sempron przeznaczone dla podstawki AM2. M2-Crosshair zaopatrzono w cztery sloty pamięci DDR2 umiejscowione tak daleko od linii podstawowego slotu PCI Express x16, że na pewno zamontowana karta graficzna nie będzie kolidować z modułami pamięci RAM.

Crosshair wyposażona jest w dwa sloty PCI Express x16 (z obsługą SLI x16), jeden slot PCI Express x4 i trzy sloty PCI. Co prawda pierwszy od prawej mały slot przypomina PCI Express x1, to na pewno żadnej karty dla tego interfejsu weń nie wetkniemy. Slot ten jest bowiem obrócony o 180 stopni i pasuje do niego wyłącznie karta dźwiękowa ASUS Supreme-FX, o której napiszemy za chwilę.

M2-Crosshair udostępnia ponadto jedno gniazdo ATA133 (przez dwa kanały może obsłużyć dwa napędy), sześć gniazd Serial ATA 3, 0 Gb/s, trzy gniazda USB, do których podłączyć możemy sześć urządzeń korzystających z tego interfejsu, jedno gniazdo FireWire i FDD.

Za chłodzenie mostka północnego, południowego oraz regulatorów napięcia odpowiada system miedzianych radiatorów połączonych ze sobą miedzianymi ciepłowodami (heat-pipe). Radiator odpowiadający za chłodzenie mostka północnego jest co prawda malutki, ale dzięki ciepłowodowi połączonemu z systemem listków radiatorów chłodzących układy Mosfet okazuje się być w pełni wystarczający. Podczas testów temperatura radiatora na mostku północnym nie przekraczała 50°C. Dopiero w testach podkręcania radiator tegoż układu osiągał temperatury około 55 stopni Celsjusza.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż do M2-Crosshair możemy podpiąć łącznie aż osiem wentylatorów! Żeby było ciekawej, wszystkie z nich BIOS płyty może automatycznie dostosowywać do temperatur wskazywanych przez dwa czujniki temperatury znajdujące się na płycie i trzy dołączone do zestawu.

W bardzo dobrych miejscach rozlokowano gniazda zasilania. Jedno umieszczono za slotami pamięci RAM, a drugie (ATX12V) po drugiej stronie płyty, w samym jej rogu, tuż za panelem We/Wy. Co prawda na M2-Crosshair znalazło się ośmiopinowe gniazdo zasilania 12V, to bez problemu płyta może pracować z zasilaczami, które posiadają wtyczki czteropinowe. Jak na topową płytę główną ASUS-a przystało, Crosshair korzysta z ośmiofazowego systemu zasilania.

M2-Crosshair to jedna z najlepiej zaprojektowanych płyt głównych. Ustawienie gniazda zasilającego i ATA prostopadle do krawędzi płyty przede wszystkim może ułatwić prowadzenie kabli wewnątrz obudowy. Zarówno gniazdo ATA, jak i szóstka Serial ATA nie kolidują z zamontowanymi w slotach PCI Express x16 kartami graficznymi. Na duży plus należy zaliczyć rozmieszczenie slotów PCI, których deficyt na płytach głównych staje się coraz bardziej zauważalny. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę karty graficzne z dwuslotowymi systemami chłodzenia. Nawet jeśli takową posiadamy, to dopóki nie dokupimy drugiej aby połączyć je w systemie SLI, dopóty do dyspozycji mamy wszystkie trzy sloty PCI.

Na panelu We/Wy płyty M2-Crosshair niemało ciekawostek. Od lewej mamy dwa gniazda PS/2, elektryczne i optyczne gniazda S/PDIF i... no właśnie! W następnej kolejności mamy mały, podświetlany na niebiesko wyświetlacz LCD, dzięki któremu szybko dowiemy się, na jakim etapie procedury POST jest nasz komputer. Dodatkowo w razie wystąpienia błędów BIOS płyty, na ekraniku ukaże się informacja, co dokładnie zawiodło. Niby nic takiego specjalnego, ale z pewnością jest to rozwiązanie wygodniejsze niż odczytywane dwucyfrowych kodów błędów, czy wsłuchiwanie się w liczbę piknięć głośnika systemowego. Jeśli w ogóle takowego jeszcze posiadamy;-)

Pod wyświetlaczem znajduje się podświetlany na niebiesko przycisk z wzorem małej żaróweczki. O tym, cóż robi ten mały, niepozorny przycisk dowiecie się za chwilę! A tymczasem wyliczankę czas dokończyć. Pod wyświetlaczem mamy jeden port FireWire i dwa porty eSATA2 (3, 0 Gb/s) i z prawej dwa porty sieciowe RJ-45 oraz cztery USB 1. 0.

Zestaw akcesoriów

Jak zapewne przynajmniej część z Was zauważyła, na płycie nie ma przetwornika dźwięku. Niech Was to nie zmyli - ciężko sobie dzisiaj wyobrazić płytę główną bez zintegrowanego kontrolera dźwięku. I rzeczywiście - wraz z Crosshair otrzymujemy kartę dźwiękową ASUS Supreme-FX. Konstrukcja ta korzysta z kontrolera dźwięku NVIDIA Sonata i przetwornika HDA SoundMAX AD1988b firmy Analog Devices. Obie jednostki komunikują się ze sobą za pośrednictwem specjalnie przystosowanej do tego celu magistrali High Definition Audio Bus. Kombinacja ta pozwala zapalonym graczom korzystać z pozycjonowanego dźwięku przestrzennego Sensaura 3D-PA, efektów środowiskowych EAX i EAX 2. 0, rozszerzeń polepszających jakość pozycjonowania dźwięku na słuchawkach jak np. MacroFX czy kodowania strumieni dźwięku do formatu zgodnego ze standardem Dolby Digital.

Dzięki temu ostatniemu posiadacze zestawów nagłośnienia z amplitunerami DTS czy dekoderami AC-3 (Dolby Digital) - łączonych przez porty S/PDIF - w grach mogą cieszyć się w pełni przestrzennym, wielokanałowym dźwiękiem.

Dodatkowo, jeśli zakupimy wydajny procesor, nie musimy się martwić o niższą wydajność zintegrowanego kontrolera dźwięku. Czasy słabości kontrolerów z płyt głównych w kwestii wydajności w grach już minęły i najmocniejsze karty dźwiękowe dla graczy (np. Sound Blaster X-Fi) w przytłaczającej większości gier nie są już zauważalnie od nich wydajniejsze. Jedynie w nielicznych tytułach (np. Prey) Sound Blaster X-Fi pozwoli uzyskać wyższą wydajność w grze (lub - inaczej - przyczyni się do mniejszego spadku wydajności w stosunku do trybu "no audio").

Supreme-FX obsługuje wielokanałowe strumienie dźwięku HD o rozdzielczości 24 bitów i próbkowaniu na poziomie 192 kHz. Do karty możemy podłączyć słuchawki albo zestaw głośników Stereo, 2. 1, Quad (4. 0), 4. 1, 5. 1 lub 7. 1. Za pośrednictwem systemu DTS Connect do karty możemy podłączyć dowolny zestaw nagłaśniający (lub wzmacniacz) zgodny z tym standardem i cieszyć się wielokanałowym dźwiękiem nawet podczas odsłuchu strumieni stereofonicznych.

Z tyłu karty mamy gniazdo CD-IN, do którego możemy podłączyć dowolne źródło dźwięku analogowego (np. napęd optyczny lub tuner telewizyjny).

Zmierzony na karcie poziom szumów (Noise Level) wynosi aż -91, 5 dB, a dynamika dźwięku 88, 4 dB (testy wykonane na strumieniu dźwięku 24 bit/96 kHz). Są to najlepsze parametry poziomu szumów, jakie do tej pory mieliśmy okazję zmierzyć na płytach głównych. Ogólna jakość dźwięku Supreme-FX jest co najmniej dobra. Zastanawiający jest jedynie wynik testu na szerokość pasma przenoszenia. RMAA wykazał nam bardzo gwałtowny spadek na skali widma dźwięku tuż ponad granicą 20 kHz. Co prawda ludzkie ucho i tak dźwięków o wyższych częstotliwościach nie słyszy, to jednak załamanie linii widma nie powinno mieć miejsca. Być może dotyczy to egzemplarza, który testowaliśmy. Na płycie głównej ASUS P5B z układem AD1988 takiego spadku nie zaobserwowaliśmy.

Supreme-FX

RightMark Audio Analyzer test

Testing chain: External loopback (line-out - line-in) Sampling mode: 24-bit, 96 kHz+0. 15, -2. 66AverageNoise level, dB (A):-91. 5Very goodDynamic range, dB (A):88. 4GoodTHD, %:0. 0069IMD + Noise, %:0. 023Stereo crosstalk, dB:-89. 1ExcellentIMD at 10 kHz, %:
Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB:

Oprócz karty Supreme-FX wraz z płytą otrzymujemy stereofoniczny mikrofon kierunkowy SoundMAX Superbeam. Jego kształt umożliwia położenie go na biurku lub na krawędzi monitora. Jeśli zechcemy zamocować go na stałe, ułatwi nam to samoprzylepny zaczep umieszczony na spodzie obudowy mikrofonu.

Karta Supreme-FX i mikrofon SoundMAX to jeszcze nie wszystko. Wśród akcesoriów płyty Crosshair znajdziemy także sześć kabli transmisyjnych i trzy podwójne kable zasilające Serial ATA, elastyczny mostek SLI, skórzany breloczek, wentylator, taśmę ATA i FDD oraz dwa śledzie z dodatkowymi portami USB i FireWire. Znajdujący się wśród akcesoriów wentylator możemy zamontować na jeden z radiatorów chłodzących układy Mosfet. Podczas pracy ten jest ledwo słyszalny więc nie powinien psuć ciszy w komputerze.

Oprócz tego do dyspozycji mamy trzy czujniki termiczne, które możemy podłączyć do płyty i za ich pośrednictwem monitorować temperatury dowolnych podzespołów czy urządzeń wewnątrz komputera. Dołączona do zestawu blaszka maskująca tylny panel We/Wy jest dość nietypowa. Jeśli podłączymy ją do płyty głównej za pomocą kabla, to w ciemnościach uzyskamy bardzo ciekawy efekt. O tym napiszemy za chwilę.

Listę akcesoriów zamykają: instrukcja obsługi płyty Crosshair, płyta DVD ze sterownikami, oprogramowaniem monitorującym pracę komputera firmy ASUS, pełnymi wersjami popularnych programów 3DMark06 w wersji Advanced, Kaspersky Antivirus i InterVideo MediaLauncher oraz płyta CD-ROM z pełnymi wersjami programów:

  • MediaOne Gallery
  • WinDVD Creator 2 PlatinumInterVideo PhotoAlbumDisc Master 2. 5 PlatinumDVD Copy 2. 5 Platinum

Cechy specjalne

Na płycie Crosshair umieszczono dwa podświetlane przyciski. Jeden z nich pełni rolę włącznika, a drugi odpowiada za resetowanie komputera. Bardzo ciekawie rozwiązano także kwestię kasowania zawartości CMOS. Zamiast zworki także mamy podświetlany przycisk. Gdy zajdzie potrzeba zresetowania ustawień CMOS, wystarczy nacisnąć i przez kilka sekund przytrzymać przycisk CLR CMOS.

Po włączeniu komputera w obudowie z pewnością zrobi się jaśniej. To za sprawą piętnastu świecących silnym, błękitnym światłem diod LED. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to może się wydawać festyniarskie, ale zapewniamy, że w rzeczywistości podświetlenie płyty robi naprawdę miłe dla oka wrażenie.

Wspominany wcześniej przycisk znajdujący się na tylnym panelu We/Wy służy do włączania i wyłączania lampek, podczas gdy komputer jest wyłączony. Lampki możemy włączyć gdy np. chcemy zmienić kartę graficzną. W takiej sytuacji komputer musi być oczywiście podłączony do sieci. Jeśli lampki będą nam przeszkadzać podczas pracy, zawsze możemy wyłączyć je z poziomu BIOS płyty głównej.

W trakcie pracy komputera znajdujący się z tyłu płyty głównej wyświetlacz informuje o pracy komputera i ewentualnych problemach. Z poziomu BIOS możemy wpisać własny komunikat.

Podświetlana w przypadku Crosshair jest nawet blaszka maskująca panel We/Wy płyty głównej! Jeśli komputer jest podpięty do sieci, to z podłączeniem czegokolwiek z tyłu obudowy nie powinno być żadnego problemu, gdyż poszczególne porty są wyraźnie oznaczone dzięki delikatnemu podświetleniu.

Zanim przejdziemy do zapoznania się z BIOS-em płyty ASUS Crosshair, prezentujemy tabelkę podsumowującą specyfikację płyty.

BIOS

Co prawda testy płyty wykonywaliśmy z BIOS-em w wersji 0121, to zdjęcia pochodzą z BIOS-u 0119. Nowszy BIOS poza poprawkami błędów daje lepsze osiągi podkręcania. Poprzednie wersje BIOS-u powodowały problemy z osiągnięciem stabilności komputera, gdy zegar magistrali FSB był ustawiony na wartość wyższą niż 290 MHz. Zmieniono także nazwę zakładki "do podkręcania", z "Extreme" na "Extreme Tweaker". Poza tym opcje i opisy w nowszym BIOS-ie (0121) nie uległy zmianom.

Poza funkcją automatycznego podkręcania procesora - ASUS AI N. O. S. - do dyspozycji mamy ogrom przełączników i regulatorów. Najważniejsze z nich prezentują się następująco:

Regulacja zegara HT: 200 - 425 MHzRegulacja zegara taktującego pamięci: 400/533/667/800 MHzRegulacja mnożnika CPU: Minimalnie - x5, maksymalnie - zależnie od procesoraRegulacja mnożnika magistrali HT (CPU-SPP, SPP-MCP, MCP-SPP): x1, x2, x3, x4, x5Regulacja zegara pierwszej magistrali PCI Express x16: 100 - 200 MHzRegulacja zegara drugiej magistrali PCI Express x16: 100 - 200 MHzRegulacja napięcia CPU: 0, 8 - 1, 5625 V z krokiem co 0, 0125 VRegulacja napięcia modułów RAM: 1, 8 - 2, 5 V z krokiem co 0, 025 VRegulacja napięcia mostka północnego SPP: 1, 2 - 1, 4 V z krokiem co 0, 05 VRegulacja napięcia mostka południowego MCP: 1, 5 - 1, 75 V z krokiem co 0, 025 VRegulacja napięcia HT (CPU-SPP): 1, 2 - 1, 5 V z krokiem co 0, 025 VRegulacja napięcia HT (SPP-MCP): 1, 3 - 1, 5 V z krokiem co 0, 025 V

Jeśli jesteś miłośnikiem timingów pamięci RAM, to M2-Crosshair jest ewidentnie dla Ciebie. Cztery poniżej zamieszczone zdjęcia to właśnie timingi, jakie możemy regulować. Kogo nie rozbolałaby głowa na widok takiego arsenału?! :-)

W zakładce Power mamy centrum monitoringu i regulacji prędkości obrotowych wentylatorów. Zakładka Fan Speed Control pozwala na regulację pracy systemu automatycznej regulacji prędkości obrotowych aż sześciu wentylatorów. Pracę dwóch pozostałych możemy regulować ręcznie.

W zakładce Tools mamy trzy całkiem pożyteczne narzędzia:

ASUS Music Alarm może zamienić nasz komputer w budzik. Wystarczy ustawić godzinę, o której komputer ma zacząć odtwarzać muzykę, włożyć dowolną płytę CD-Audio do napędu optycznego i wybrać się na spoczynek. O określonej przez nas godzinie komputer włączy się i obudzi nas muzyką. Do odsłuchu muzyki może nam posłużyć zestaw głośników, które powinniśmy podłączyć do napędu lub głośnik systemowy. ASUS O. C. Profile to coraz popularniejsza funkcja zapamiętywania profili ustawień BIOS w celu ich odtworzenia w późniejszym czasie. Dzięki temu narzędziu możemy stworzyć profile różnych ustawień i zależnie od potrzeb ładować odpowiednie podczas uruchamiania komputera. Funkcja ta została spopularyzowana przez innego producenta płyt głównych - firmę DFI - i obecnie pojawia się coraz częściej w produktach konkurencyjnych. Dla nas - klientów - to oczywiście dobrze! ASUS EZ Flash 2 to narzędzie służące do aktualizacji BIOS-u. Po jego uruchomieniu wystarczy włożyć dyskietkę z zapisanym plikiem BIOS do napędu FDD lub wetknąć przenośny Flash-Disk USB do portu aby dokonać aktualizacji.

Platforma testowa

Płytę główną ASUS Crosshair testowaliśmy z wykorzystaniem komponentów, które zestawiliśmy w poniższej tabeli:

Komponenty zestawu testowegoProcesorAMD Athlon 64 X2 4600+ Energy Efficient (2, 4 GHz)www. amd. comWentylatorThermaltake Venus 12www. thermaltake. comPamięć1 GB DDR2 800 Corsair (Corsair TWIN2X1024A-6400)redakcyjnaKarta graficznaATI Radeon X1800 XT + Accelero X2www. ati. comDysk twardySeagate Barracuda 7200. 10 750 GBwww. seagate. comNapęd optycznyLG GSA-4040B (DVD±RW)redakcyjnyMonitorLG Flatron FT915 Plus (19")ZasilaczYesico SilentCool SC560-AS12CFwww. 4max. pl

Na zestawie testowym zainstalowaliśmy system Windows XP Professional z zestawem łatek Service Pack 2, najnowsze sterowniki dla chipsetu oraz sterowniki Catalyst 6. 6 dla karty graficznej.

Dla celów porównawczych wykorzystaliśmy płytę główną ASUS M2N32-SLI Deluxe opartą na chipsecie NVIDIA nForce 590 SLI.

Wydajność

Na wykresach wydajności porównamy płytę ASUS Crosshair z wcześniej opisywaną przez nas płytą ASUS M2N32-SLI Deluxe. Obie wykorzystują ten sam chipset, nForce 590 SLI i - jak wynika z naszych testów - obie cechują się praktycznie identyczną wydajnością.

Podkręcanie

Sprawdziliśmy oczywiście, czy deklaracje firmy ASUS o świetnym przygotowaniu Crosshair do podkręcania mają pokrycie w praktyce. Korzystając z procesora AMD Athlon 64 X2 4600+ Energy Efficient, o obniżonym poborze mocy i BIOS-u w wersji 0121 podnosiliśmy zegar magistrali HT tak długo, aż komputer zaczął tracić stabilność. Mnożnik procesora ustawiliśmy na 5, a do testów stabilności używaliśmy programu Stress Prime 2004 Orthos Edition.

Jak się okazuje, M2-Crosshair w kwestii podkręcania wypada całkiem nieźle. Maksymalny zegar taktujący łącze HT, jaki płyta wytrzymywała w pełni stabilnie, wyniósł 369 MHz. Po upływie pół godziny pracy programu Orthos, radiator na mostku północnym osiągnął temperaturę 55 stopni Celsjusza. Po założeniu wentylatora na radiator układów Mosfet temperatura radiatora spadła o 5 stopni. Wszystko wskazuje na to, że BIOS wymaga dalszych szlifów, gdyż w wersji 0121 rzeczywiście możliwości podkręcania uległy znacznej poprawie (wcześniejsza wersja powodowała problemy ze stabilnością przy FSB już na poziomie 300 MHz). Wniosek taki wysuwamy na podstawie obserwacji. Przy zegarze FSB równym 369 MHz płyta była stabilna jak skała, ale już przy zegarze 371 komputer w ogóle się nie uruchamiał. Nie pomagała regulacja napięć czy zegara pamięci RAM, mnożnika HT itp. Najwyraźniej Crosshair nadal nie powiedziała ostatniego słowa i kolejne rewizje BIOS mogą jeszcze bardziej poprawić jej możliwości O/C!

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, iż płyta główna ASUS Crosshair to nie lada gratka. Wydajna, bardzo funkcjonalna i świetnie opracowana konstrukcja z pewnością ucieszy niejednego entuzjastę gier czy modyfikacji. Ciekawie zrealizowany pomysł oświetlenia płyty głównej i tylnego panelu płyty głównej czy ułatwiający pracę z komputerem wyświetlacz LCD z tyłu to z jednej strony zwykłe ozdóbki, ale z drugiej całkiem przydatne dodatki. Mocną stroną płyty jest także jej bardzo rozbudowany BIOS, w którym każdy, nawet wybredny miłośnik podkręcania znajdzie wszystko to, co będzie potrzebne do wyciskania soków z procesorów AMD czy pamięci RAM. Skoro o pamięci RAM mowa, to trudno nie przypomnieć sobie ogromnego arsenału timingów. Nic, tylko siadać i eksperymentować!

ASUS odwalił kawał świetnej roboty. Projekt PCB płyty jest wzorowy. Wszystkie elementy i podzespoły rozmieszczono tak, aby użytkownik miał do nich łatwy dostęp i by kable wewnątrz obudowy nie narobiły niepotrzebnego bałaganu. Także gracze powinni być zadowoleni. Choć nie tylko oni. Dołączona do zestawu karta ASUS Supreme-FX z układem Analog Devices SoundMAX AD1988b podczas grania sprawuje się wyśmienicie. Zarówno z wykorzystaniem zestawu głośników 5. 1, jak i słuchawek. Parametry generowanego dźwięku stoją na bardzo wysokim poziomie, mogącym zadowolić niejednego melomana czy miłośnika filmów DVD. Wraz z płytą otrzymujemy bardzo dobrej jakości stereofoniczny mikrofon, a zatem do interaktywnych gier czy pogaduszek jesteśmy świetnie przygotowani.

Cena? Płyty te dopiero zaczynają pojawiać się w polskich sklepach, a ich cena z VAT wynosi około 880 złotych (można je znaleźć o 20 złotych taniej, niektóre sklepy sprzedają płytę o 20 złotych drożej). Jako że produkt ten zrobił na nas ogromne wrażenie, zarówno w kwestii świetnych akcesoriów, funkcjonalności, projektu PCB, pomysłowego oświetlenia, systemu raportowania błędów (wyświetlacz LCD), bardzo dobrego kontrolera dźwięku i wreszcie podkręcania, przyznajemy mu naszą Rekomendację!

dla ASUS Crosshair

Zalety

Wzorowy projekt PCBWysokiej jakości dźwięk karty Supreme-FXDwa porty eSATA2Wsparcie systemów SLI x16Bogaty zestaw akcesoriów i oprogramowaniaBardzo rozbudowany BIOSDuże możliwości podkręcaniaWyświetlacz "LCD Poster"Bezgłośne i wydajne chłodzenie

WadyNie stwierdzono

Cena: ok. 880 zł z VAT

Do testów dostarczył:

ASUS www. com

Rejestrując urządzenie, możesz łatwo zarządzać gwarancją produktu, uzyskać pomoc techniczną i śledzić stan naprawy.

Zarejestruj produkt

Instrukcje kodowania Asus Crosshair

Bezpośredni link do pobrania Instrukcje kodowania Asus Crosshair

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcje kodowania Asus Crosshair